Trofeo Ciudad de Caceres

Trofeo Ciudad de Cáceres, Patrimonio de la Humanidad (Cáceres-Spain)  1978-2012


Played in the city of Cáceres.
Club Polideportivo Cacereño is a Spanish football team based in Cáceres, in the autonomous community of Extremadura.
Founded in 1919 it plays in Segunda División B, holding home games at Estadio Príncipe Felipe, with a capacity of 6,500 seats.


Palmares
 
 1
1978 CP Cacereño            4-2 Zamora CF
 2 1979 CP Cacereño            1-0 At. Madrid B
 3 1980 CD Tampico             1-1 CP Cacereño            [CD Tampico on pen.]
 4 1981 UD Salamanca           4-2 Linares CF
 5 1982 CP Cacereño            1-1 CD Badajoz            
[CP Cacereño on pen.]
 6 1983
 7 1984 Rayo Vallecano         1-1 CP Cacereño            [Rayo Vallecano on pen.]
 8 1985
 9 1986
10 1987
11 1988
12 1989
13 1990
14 1991
15 1992 CP Mérida              0-0 CP Cacereño             [CP Mérida on pen.]
16 1993
17 1994
18 1995
19 1995
20 1997
21 1998
22 1999
23 2000 CD Badajoz             1-1 CP Cacereño              [CD Badajoz on pen.]
24 2001
25 2002
26 2003
27 2004
   2005
   2006
   2007
28 2008 CP Cacereño            1-0 Real Betis B
29 2009 Real Betis Balompié    2-1 CP Cacereño
30 2010 CP Cacereño            2-0 CD Guijuelo
31 2011 CP Cacereño            1-0 CD San Roque de Lepe
   2012


Number of Wins:

22 F

 5

 3
  
  
 1 Atl


1978

Participants:
CP Cacereño (Spain)
Elvas Clube Alentejano de Desportos (Portugal)
Zamora CF (Spain)
Académica Coimbra (Portugal)

Semifinlas [Aug 12, 13]
CP Cacereño	2-1 Elvas CAD
  [1-0 Munárriz 21´, 2-0 Rivera 49´, 2-1 Caman 84´]
CP Cacereño:   Cuartero; García, Mateo, Hernández; Adriano, Pepín (Salvatierra);
               Roesgo (Monago), Campos, Manrique (Rivera), Emilio, Munarriz.
Elvas CAD:     Onde (Riveiro); Diamantino, Fernando, Gómez (Vaganha); Perdigao (Mexe),
               Lomelino; Nascimento, Carapinha, Mario, Portela, Caman. 
Zamora CF	2-0 Academica Coimbra
  [1-0 Poli 46´, 2-0 Poli 74´]
Zamora CF:     Merino; Jesús, Braga (Pepe), José Miguel; Rubén, José Manuel;
               Merayo, Garre, Poli, Mateos, José Antonio (Alen).
Acad. Coimbra: Helder; Brastenes, Ruiz Rodríguez, Víctor Manuel; Martinho, Gervasio;
               Gamilo, Gregorio, Cavaleiro, Rogerio, Freiças.

Third place match [Aug 14]
Acad. Coimbra	3-1 CD Elvas

Final [Aug 14]
CP Cacereño	4-2 Zamora CF
  [0-1 Ventura 5´, 0-2 Ventura 11´, 1-2 Salvatierra 47´, 2-2 Muñárriz 24´,
   3-2 Salvatierra 73´, 4-2 Monago 79´]
CP Cacereño:  Cuartero; García, Mateo, Adriano, Hernández; Papín (Salvatierra), Campos, Emilio;
              Riesgo (Mónaco), Manrique (Monescillo), Munárriz.
Zamora CF:    Merino; Braga, José Miguel, Pepe, Rubén; José Manuel (Javi), 
              Alen (Polí), Garre; Ventura (Sánchez Barrios), Antonio.

1979

Participants:
CP Cacereño (Spain(
CD Badajoz (Spain)
At. Madrid (B)
Lusitano de Evora (Portugal)

Semifinals [Aug 24, 25]
CP Cacereño	3-0 Lusitano Evora
  [1-0 Munárriz 7´, 2-0 Emilio 46´, 3-0 Riesgo 60´]
CP Cacereño: Catalán I (Blasco); José Manuel, Salvatierra, Hernández; Oni (Chamorro),
             Nene; Moro (Emilio), Adolfo, Catalán II, Munárriz, Riesgo (Bermejo).
Lusitano:    Figueiredo (Gaspar); Daniel (Aldino), Pío, Zambujo; Cunha,
             Ze Chico; Carvalho (Reis), Mosca, Zorrinho, Avelar (Custodio), Pinto.
At. Madrid B	3-0 CD Badajoz
  [1-0 Catalán I (ogc) 8´, 2-0 Víctor 82´, 3-0 Pedraza]
At. Madrid B: Mejías; Tomás, Parra, Juanín, Clemente: De Blas, Prieto,
              Guanche (Benito); Pedro Pablo (Villa), Víctor, Pedraza.
CD Badajoz:   Jiménez; Manolo Gonzñalez; Rivera, Lesmes, Anunárriz; 
              Herrera (Chiqui(, Jop; Pancho (Marmesat), Morón, Zubitur.

Final [Aug 26]
CP Cacereño	1-0 At. Madrid B
  [1-0 Adolfo 89´]
CP Cacereño:  Catalán I; Hernández, José Manuel, Oñi, Santi (Chamoro);
              Adolfo, Salvatierra, Nene; Emilio (Catalán II), Munárriz, Riesgo.
AT. Madrid B: Mejías; Tomás, Parra, Benito, Juanín; De Blas, Pedro Pablo, Prieto;
              Víctor (Villa), Clemente, Pedraza (Paquito).

1980

Participants:
CP Cacereño (Spain)
Juventud de Evora (Portugal)
CD Tampico (México)
CD Badajoz (Spain)

Semifinals [Aug 15, 16]
CP Cacereño	2-1 Juventud Sport Evora
  [Ruiz, Plaza; Moda]
CP Cacereño:  Catalán; Espada, Mateo, Montoya, Chamorro; Parra,
              De Arribas, Pichi; Mota (Ruiz), Plaza (José Miguel), Germán (Olmedilla).
JS Evora:     Peres; Simplicio, Ricardo, Moda, Sahagun; Baia, 
              Carvalho (Lelo), Bolota, Eswaldo, Faia, Quim.
CD Badajoz	1-1 CD Tampico           [CD Tampico on pen.]
  [0-1 Pomarico 44´, 1-1 Zubitur 88´]
CD Badajoz:   Alcón; González Díaz (Juan Pedro), Ceballos (Mendo), Generelo, Edu;
              Herrera, Zubitur, González; Marmesat, Adolfo, Tienza.
CD Tampico:   Mercado; Bernal, Esquinel, Salazar, Nájera; Martínez (Vega),
              Ojeda, Galinos; Castillo, Pomarico, Ordaz.

Third place match [Aug 17]
CD Badajoz	x-x JC Evora

Final [Aug 17]
CP Cacereño	1-1 CD Tampico          [CD Tampico on pen.]
  [0-1 Esquivel 9´, 1-1  Parra (p) 11´]
CP Cacereño:  Catalán; Espada, Oni (Montoya), Mate, Chamorro; De Arribas, Parra,
              Pichi; Olmedilla, Plaza (J. MIguel), Ruiz.
CD Tampico:   Mercado; Bernal, Esquivel, Salazar, Nálera; Martínez, Ojeda,
              Galindo; Castillo, Pomarico, Ordaz (Vega).

1981

Participants:    
CP Cacereño (Spain)
Linares CF (Spain)
UD Salamanca (Spain)
CD Calvo Sotelo (Spain)

Semifinal [Aug 14, 15]
CP Cacereño	1-3 Linares CF
  [1-0 Blanco 7´, 1-1 Óscar 35´, 1-2 Del Barrio 61´, 1-3 Torres 72´]
CP Cacereño:   Soto; Camino, Mateos, Emilio, Almeido; Zubitur, Parra,
               Blanco; José Luis, Mulas, Oliova. (+ Manolo, Catalán, Carretero).
Linares CF:    Nicetic; Adriano, Román, Loza, Gregorio; Villalba, Ocaña;
               Pousada,; Milo, Óscar, Torres. (+ Del Barrio, Melchor, Sanpedro).
UD Salamanca	0-0 CD Calvo Sotelo          [UD Salamanca on pen.]
  [-]
UD Salamanca:  D´Alessandro; Pedraza, Tomé, Miguel Ángel; Adam (Sánchez Lorenzo);
               Enrique, Ortiz, Herreros (Tapia); Orejuela, Brizzola (Antonio), García Murcia.
Calvo Sotelo:  Javier; Codeo, Fabián, Pedrito, Chema (Dani); Rueda, Villacreces,
               Antonio; Calsita (Jaime), Nuevo, Molina (Julio).

Third place match [Aug 16]
CP Cacereño	0-1 CD Calvo Sotelo
  [0-1 Villacreces 45´]
CP Cacereño:  Soto; Camino, Rafa, Almelda, Emilio; Parra, José Luis,
              Zubitur; Mulas (Catalán), Javi (Oliva), Blanco (De Arribas).
Calvo Sotelo: Sánchez; Jaime (Aldana), Fabián, Pedrito, Chamea; Rueda (Maxi), Villacreces,
              Antonio; Harry, Julio (José), Molina.

Final [Aug 16]
UD Salamanca	4-2 Linares CF
  [Orejuela, Ortiz, Pepe, Tapia; Gregorio, Torres]
UD Salamanca: D´Alessandro; Pedraza, Tomé, Pellín, Bezares; Enrique (Tapia), Ortiz,
              Pepe; Orejuela, (Sánchez Lorenzo), Brizzola, García Murcia (Adam).
Linares CF:   Nizitic; Bautista (Adriano), Román, Loza, Gregorio; Del Barrio,
              Milo, Ocaña (Plaza); Villalba (Pousada), öscar, Torres.

1982

Participants:
CD Badajoz (Spain)
CP Cacereño (Spain)
CD San Fernando (Spain)

Semifinal [Aug 21]
CD Badajoz	0-0 CD San Fernando          [CD Badajoz on pen.]
  [-]
CD Badajoz:   Valero; Juan Pedro, Oltra, Generelo, Espinosa; Castillo (González),
              Andrés, Lavado; Alegre, Valverde, Edu.
San Fernando: Juanín; Calle, Rafa, Manolín, Rubio; Cepillo, Federico (Mendi),
              Abad; Garrido (Merino), González, Cortabitarte.

Final [Aug 22]
CP Cacereño	1-1 CD Badajoz              [CP Cacereño on pen.]
  [1-0 Manolo 40´, 1-1 Cararcedo 42´]
CP Cacereño:  Soto; Sarratea, Camino, Nino, Emilio; Parra, José Luis,
              Zubitur (Loly), Manolo, Blanco, Oliva (Mulas).
CD Badajoz:   Manolo (Valero); Juan Pedro, Ceballos, Generelo, Román; González,
              JUan Fermín, Lavado (Alegre, Oltra)); Carracedo, Herrera, Sancho (Andrés).

1983

Participants:
CP Cacereño (Spain)

Semifinals [Aug]

1984

Participants:
CP Cacereño (Spain)
UP Plasencia (Spain)
Rayo Vallecano (Spain)


Semifinal [Aug 25] 
UP Plasencia	x-x Rayo Vallecano
Final [Aug 26]
CP Cacereño	1-1 Rayo Vallecano  [Rayo Vallecano on pen.]

1985

Participants:
CP Cacereño (Spain)


Semifinals [Aug ]

1986

Participants:
CP Cacereño (Spain)
UP Plasencia (Spain)
CD Badajoz (Spain)

Semifinals [Aug >23]

1987

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1988

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1989

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1990

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1991

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1992

Participants:
CP Cacereño (Spain)
CP Mérida (Spain)

Final [Aug 15]
CP Cacereño	0-0 CP Mérida          [CP Mérida on epn.]
  [-]
CP Cacereño: Echevarría; Pedro Pablo, Chinto, Parra, Rubén Bilbao; Óscar, Raúl Polo,  Rodri, Prieto; Ribera, 
             López, López. (+ Bango, Miguel Ángel, Ramos, Victor Cruz, nando Díaz, Lusi Fernando).
CP Mérida:   Rodri; Tosic, José María, Salguero, Tamayo; José Ángel, Naixes, Parada, Paquito,; Julio Prieto, 
             Mágico Díaz. (+ Fernández Cuesta, Férez, Quero, Pascual Sanz, Javi II, Dimitrijevic, Juvcek, Roa).

1993

Participants:
CP Cacereño (Spain)
CD Toledo (Spain) ?

 [Aug 7]
CP Cacereño	0-2 CD Toledo
  [0-1 Dani 48´, 0-2 Sigüenza 75´]

1994

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1995

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1996

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1997

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1998

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

1999

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2000

Participants:
CP Cacereño (Spain)
CD Badajoz (Spain)

Final [Aug 16]
CP Cacereño	1-1 CD Badajoz           [CD Badajoz on pen.]
  [0-1 Jonay 60´, 1-1 Benito 80´]
CP Cacereño: Romero; Palomino, Emilio, Miguel, Martínez; Bidaurrazaga,
             Luengo, Ángel, Valero; Cobos, Doblas.
CD Badajoz:  Poli; Roberto, Txutxi, Pedro, Bauzá; Lima, Silva, Tulipa, López, Golo, Bomba. 
            (+ Santos, Jonay, Marín, Nando, Kiko, Toni, Bracamonte, Sandro, Ricardo, González, Mario).

2001

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2002

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2003

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2004

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2005

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2006

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2007

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2008

Participants:
FCP Cacereño (Spain)
Real Betis B (Spain) 

Final [Aug 28]
CP Cacereño	1-0 Real Betis B
  [1-0 Sergio 27´]
CP Cacereño:  Josete; Palero, Tomás, Lolo, Tito; Edgar, Estévez, Chumi, Rubén; Rai, Sergio. 
              (+ Romero, Arévalo, Rocha, Valtierra, Rubén Jurado, Gonzalo, Borja, Yawu, Toni).
Real Betis B: René; Isidoro, Toni, Zamora, Álex Ortiz; Salva, Diego, Rodri, Carreño; Dami, Rubén Cruz. 
              (+ Adrián, mario, Pecci, Juanito, Ramírez, Fran Machado, Rivera, Isra, Manu, De la Cal).

2009

Participants:
CP Cacereño (Spain)
Villarreal CF (Spain)
Real Betis Balompié (Spain)

Semifinals [Aug 1]
CP Cacereño	1-2 Real Betis
  [1-0 Rai 31´, 1-1 Moreno 72´, 1-2 Odonkor (p) 88´]
CP Cacereño: Vargas; Gonzalo, Diego, Tito, Rodrigo; Lolo, Carlos,Rocha, Rubén Jurado, Rai; Javi Ramos. 
             (+ Etogo, Said, Dani, Israel, Roberto, Fran, Antonio, Chiqui, Estévez, Fran, Sergio, Toni, Valtierra).
Real Betis:  Goitia; Melli, Nano, Juanma, Sergio García; Damia, Capi, Pavone, Iriney; Oscar López, Eric. 
             (+ Ricardo, Rivas, Ilic, Xisco, Carlos García, Moreno, Juande, Rodri, Odonkor).

Final [Aug 9]
CP Cacereño	1-2 Villarreal CF
  [1-0 Joseba Llorente 10´, 2-0 Joseba Llorente, 1-2 Rai (p)]
CP Cacereño: Vargas; Antonio, Diego, Tito, Roberto; Lolo, Rocha, Chiqui; Fali, Javi Ramos, Carlos. 
            (+ Valtierra, Sergio Prende, Rodrigo, Ruben Jurado, Gonzalo, Estevez, Rai, Israel, Toni, Sergio).
Villarreal:  Oliva; Venta (Senna, 66’), Gonzalo (Kiko, 46’), Marcano, Capdevila (Joan Oriol, 46’); Pires (Cazorla, 46’), 
            Ibagaza (Marcos Gullón, 56’), Bruno, Escudero (Cazorla, 46’); Jony (Rossi, 46’), Llorente (Nilmar, 66’).

2010

Participants:
CP Cacereño (Spain)
CD Güijuelo (Spain)


Final [Aug 21]
CP Cacereño	2-0 CD Güijuelo
  [1-0 Mauri 43´, 2-0 Rai 84´]
CP Cacereño:  Arturo; Palero, Tomás, Mario Carrizosa, Dani Gómez; Lolo, Rocha, Abel Segovia, Onega; Chapi, Mauri. 
              (+ René, Fran Miranda, Maestre, Rai, Paulo Sergio, Alcalá, Gonzalo).
CD Guijuelo:  Montero; Ferrer, Jonathan, Iturralde, Mangas; Pedrito, Romero, Garbán, 
              Jorge Barrena; Vinuesa, Pichardo. (+ Sergio Bois, Txope, Tiago, Rosales).

2011

Participants:
CP Cacereño (Spain)
CD San Roque de Lepe (Spain)

Final [Jul 30]
CP Cacereño	1-0 CD San Roque de Lepe
  [1-0 Elías 37´]
CP Cacereño:  Miguel; Jaraíz, Torres, Gonzalo, Palero; Diego, Elías, Alex Martín, Alfonso, Manolo; Jesús. 
              (+ René, Carrizosa, Tomás, Samuel, Lolo, Santi Amaro, Israel, Santi Villa, Alex).
CD San Roque: José Ramón; Aranda, Lobato, Raúl, Rojas; Moscardó, Chapi, 
              Adrián, Berrocal; Ekedo, Melchor. (+ Morant, Oscar, Antelo, Ito, Francis).

2012

Participants:
FC 

Semifinals [Aug]

2013

Participants:
CP Cacereño (Spain)
CD San Roque de Lepe (Spain)

Semifinals [Aug]